gdziekolwiekblog

Instagram - gdziekolwiek blog - tanie podróże na własną rękę
Youtube - gdziekolwiek blog - tanie podróże na własną rękę
Pinterest - gdziekolwiek blog - tanie podróże na własną rękę
Facebook - gdziekolwiek blog - tanie podróże na własną rękę

Wszelkie prawa zastrzeżone ©

Gdziekolwiek blog - tanie podróże na własną rękę
Instagram - tanie podróże na własną rękę.
Facebook - tanie podróże na własną rękę.
Youtube-  tanie podróże na własną rękę.
Pinterest - tanie podróże na własną rękę.

gdziekolwiek blog

Tanie loty do Budapesztu
17 kwietnia 2020

5 miejsc w Budapeszcie, do których chętnie wrócimy

Naszą podróż do Budapesztu odbyliśmy ponad trzy lata temu. Był wtedy lipiec, gdzie pogoda nas rozpieszczała, a my rozpoczynaliśmy naszą wspólną przygodę z podróżowaniem.

Nie wiemy czy z sentymentu do naszych początków, czy może z miłości do tego miasta, Budapeszt do dziś pozostaje w naszej pamięci. Dla nas to jedna z ciekawszych stolic w Europie i jesteśmy pewni, że jeszcze do niej wrócimy. Podczas kolejnej podróży do Budapesztu spróbujemy poeksplorować zakątki miasta, których jeszcze nie widzieliśmy. Z pewnością jednak wrócimy też do 5 naszym zdaniem najfajniejszych miejsc w Budapeszcie, o których dzisiaj krótko opowiemy.

Transport z duszą – Metro

Metro w Budapeszcie jest najstarszą podziemną koleją w kontynentalnej Europie. Posiada rozbudowaną i bardzo dobrze skomunikowaną sieć rozciągającą się pod całym miastem. Metro ma 4 linie z czego pierwsza to zabytkowa trasa funkcjonująca w mieście od 1896 roku! Najnowszą z linii jest zielona, która ma tylko 6 lat.

Nowe i stare stacje różnią się od siebie szybkością i wyglądem, natomiast łączy je niezwykła architektura. Stara z linii jest zadbana i można w niej poczuć niesamowity klimat.  Zaledwie delikatnie odnowione wagony i stacje metra zachwycają swoim urokiem i przypominają o wiekowości miejsca. W nas miejsce to spowodowało zachwyt podobny jak przy podziwianiu murali i szeroko pojętej sztuki ulicznej. Nowa linia natomiast to przystanki, na których gości nowoczesna architektura, industrialny klimat i niesamowite instalacje z betonu.

Wydawać by się mogło, że metro służy tylko do przemieszczania się. Dla nas to była lekcja sztuki i historii. Żeby taką lekcję odbyć wysiadaliśmy na przypadkowych stacjach, żeby zobaczyć jak wyglądają, a także wyjrzeć „na powierzchnię” miasta i pozwolić się zachwycić.

 

 

Dzielnica Várkerület z Basztą Rybacką – zwiedzanie w ciągu dnia

Baszta Rybacka to zaraz po Parlamencie jedna z najpopularniejszych atrakcji Budapesztu i nic w tym dziwnego. Zwiedzanie Baszty to dobry pomysł na spędzenie kilku godzin w ciągu dnia w stolicy Węgier. Poza piękną budowlą i detalami architektonicznymi z jakich Baszta słynie, dzielnica w której się znajduje jest bardzo przyjemna na spacer. Ze znajdującej się na wzgórzu budowli przypominającej te z bajek Disneya roztacza się piękny widok na Dunaj, Parlament, a także Wyspę św. Małgorzaty. To właśnie dla tego widoku i detali architektonicznych zamierzamy tam wrócić. My zwiedzając Basztę chodziliśmy w miejscach, w których nie były potrzebne bilety wstępu. Jeśli jednak chcecie zwiedzić całą budowlę i okolicę należy zapłacić około 12zł za bilet normalny. Następnym razem to zrobimy, bo zdecydowanie warto zajrzeć do każdego zakątku tego miejsca.

 

 

Dunaj – wieczorne spacery i wino

Podróżując po miastach, każdego dnia po spędzeniu wielu godzin na zwiedzaniu i szwendaniu się po różnych zakątkach lubimy wieczorem zwolnić. Najczęściej wtedy wybieramy spokojne spacery z ładnym widokiem, lub miejsca gdzie możemy napić się winka na świeżym powietrzu. W Budapeszcie w naszym odczuciu jednym z piękniejszych miejsc na tego typu aktywności jest brzeg Dunaju. To właśnie tam spędzaliśmy długie letnie wieczory, a czasami i noce. Budapeszt nocą, za sprawą niesamowitego oświetlenia mostów i budynków w pobliżu rzeki wygląda bardzo urokliwie. To świetne miejsce na relaks, refleksje i odpoczynek co wieczór odwiedza sporo ludzi, niektórzy grają na gitarach, inni tańczą, a jeszcze inni rozmawiają. Podczas takich wieczorków można odczuć niesamowite połączenie radosnego klimatu gwarnego miasta ze spokojem.  

 

 

 

 

Szimpla Kert – impreza z klimatem

Budapeszt to miejsce idealne na imprezę. Jeśli myślicie o tym, żeby polecieć gdzieś żeby się pobawić wybierzcie to miasto. Różnorodność gatunków muzycznych, ilość klubów, pubów i koncertów, a także położenie wszystkich „rozrywkowych” miejsc obok siebie nie pozwoli Wam się nudzić.Ze wszystkich imprezowych miejsc, w których byliśmy w Budapeszcie najbardziej spodobał nam się Szimpla Kert. Jest to pub położony w starej kamienicy z pozornie niepasującymi do siebie jaskrawymi dekoracjami, które idealnie się uzupełniają. Ozdobiony mnóstwem roślinności klub jest perełką na imprezowej mapie Budapesztu.To miejsce z fajną muzyką, świetnymi dekoracjami, ludźmi z całego świata i niesamowitą energią, która udzieliła się i nam. Bawiliśmy się całą noc. Poza weekendowymi imprezami, w tym miejscu często odbywają się tam też koncerty, a także targi „różności”. Jeśli nie przyjeżdżacie do Budapesztu na imprezę to warto wpaść do Szimpli zachwycić się designem, albo wypić kawę Bardzo polecamy!

 

 

Góra Gellerta – świetny widok i ludzie

Wzgórze Gellerta to najwyżej położony punkt w Budapeszcie. Jest to niekwestionowana zaleta tego miasta. Co prawda, żeby dojść na górę trzeba pokonać trochę schodów, ale widok po wejściu na sam szczyt zapiera dech w piersiach. Cały Budapeszt z góry wygląda przepięknie, a to miejsce to najlepsza miejscówka w Budapeszcie na oglądanie wschodu i zachodu słońca(my wolimy zachody). Kiedy wdrapywaliśmy się na górę o zachodzie słońca robiliśmy sobie przystanki(na winko) na punktach widokowych, które są co kawałek. Podziwianie zmieniającego się w noc dnia i coraz to lepszego widoku z tego miejsca wyglądało przepięknie. Na każdym z naszych przystanków spotykaliśmy bardzo fajnych ludzi, z różnych zakątków Europy. Razem tańczyliśmy i śpiewaliśmy do dźwięków gitary we wszystkich językach świata. Budapeszt właśnie taki jest, radosny, młody, roztańczony. Mimo tego, że pełno w nim historii w powietrzu unosi się radość i energią, którą ludzie zarażają się wzajemnie.

My już nie możemy się doczekać kiedy tam wrócimy, a Wy? Planujecie wybrać się do Budapesztu?

Ps. Wybaczcie nam niewiele zdjęć, ich jakość, a także brak filmu. Sprzęt, którym wtedy operowaliśmy pozostawiał wiele do życzenia. Zdjęcia, które mamy w większości są ze znajomymi, a film, to typowo prywatna pamiątka.