gdziekolwiekblog

Instagram - gdziekolwiek blog - tanie podróże na własną rękę
Youtube - gdziekolwiek blog - tanie podróże na własną rękę
Pinterest - gdziekolwiek blog - tanie podróże na własną rękę
Facebook - gdziekolwiek blog - tanie podróże na własną rękę

Wszelkie prawa zastrzeżone ©

Gdziekolwiek blog - tanie podróże na własną rękę
Instagram - tanie podróże na własną rękę.
Facebook - tanie podróże na własną rękę.
Youtube-  tanie podróże na własną rękę.
Pinterest - tanie podróże na własną rękę.

gdziekolwiek blog

Bergamo - przystanek na drodze do Mediolanu - tanie podróże na własną rękę.
20 września 2020

Bergamo - miasto dobre na weekend i jednodniówkę.

Każdy dzień jest dobry na Bergamo. Jednym z powodów potwierdzających ten fakt jest to, że loty odbywają się tam praktycznie codziennie. Przy dobrych wiatrach, które zarówno u Wizzaira jak i Ryanaira wieją często można znaleźć się tam już od 29 zł.

Masz wolny jeden dzień? Kilka dni? A może czekasz w Bergamo kilka godzin na samolot lub autobus do Mediolanu? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco pojedź zobaczyć Bergamo. Nie pożałujesz!

W tym poście dowiesz się jak zorganizować spacer po Bergamo, a także w części praktyczniej (na końcu posta) jak tam dolecieć, jak dotrzeć do centrum, gdzie spać, przechowywać bagaż i jak poruszać się po mieście. Zapraszamy!

 

Co zwiedzać w Bergamo?

Najciekawsze, zabytki, trasy i atrakcje miasta znajdują się w dwóch jego częściach: Starego i Nowego miasta. Każda z części oferuje piękne widoki, klimatyczne kawiarnie z kawką za grosze i ciekawe miejsca do odwiedzenia.

Dzisiaj proponujemy spacer, w którym odwiedzicie obie te części i spokojnie zdążycie na powrotny samolot tego samego dnia. Jeśli macie jednak więcej czasu proponujemy zwolnić tempo spaceru i rozłożyć go sobie na dwa dni wchodząc po drodze do przydrożnych sklepików, galerii i kawiarni, a także bardziej wyeksplorować nowe miasto. Jeśli czasu macie mniej proponujemy spacer skrócić wyłącznie do Cita Alta (starej części miasta), do której dojedziecie prosto z lotniska.

Wycieczkę rozpoczynamy na ulicy Via Sant’Alessandro. Idąc w stronę Górnego Miasta (Cita Alta) możemy podziwiać niesamowitą architekturę mijanych budynków i zabytków. Wejścia do miasta strzeże Brama Świętego Jakuba, do której podchodzimy spacerując pod górkę. Spod bramy po kilku/kilkunastu minutach, które przechodzimy dalej w górę wita nas Górne/Stare Miasto.

Cały spacer z Dolnego miasta w to miejsce zajmuje około 30 minut i jest wart uwagi przede wszystkim przez wspomnianą już architekturę i niesamowite widoki roztaczające się za naszymi plecami, które z każdym pokonanym krokiem są coraz piękniejsze.

Warto więc wybrać opcję spacerową, wjazd kolejką pozbawi nas tych widoków i detali architektonicznych w tym miejscu. Jeśli jednak nie macie ochoty wdrapywać się pod górkę, albo towarzyszą Wam ciężkie bagaże polecamy wybór lokalnej Funicolare i rozkoszowaniem się widokami i detalami od razu z góry. Widok jest pocztówkowy. Żeby przejść całe Stare Miasto wystarczą Wam nawet niecałe dwie godziny. Jednak żeby powoli rozkoszować się nim potrzeba ich kilka.

Nasze spacery po starych miastach to najczęściej ulubione włóczenie się przypadkowymi uliczkami i gubienie w nich. Paradoksalnie, w spontaniczności dobry jest też porządek. Aby uporządkować trasę proponujemy wybrać kilka punktów, ważnych do zobaczenia i dookoła nich uwalniać spontaniczność. Nasze kotwice na trasie to:

Rocca di Bergamo – mury otaczające górną część miasta. To właśnie stamtąd roztacza się niesamowity widok na całe dolne miasto.

Via Gombito – główna ulica zabytkowego miasta, na swoich krańcach ma dwa place: Mercato delle Scarpe i Vechio.

Plac Piazza Vecchia – główny plac będący w samym centrum Starego Miasta z zabytkową wieżą zegarową Torre Civica.

Plac Pizza Duomo – mniejszy plac w Bergamo z przepiękną bazyliką Santa Maria Maggiore.

Wzgórze San Vigilio – niesamowite wzgórze, naszym zdaniem konieczne do zdobycia. Roztacza się z niego najlepszy widok na całe miasto, a w oddali widać ośnieżone szczyty Alp. Coś niesamowitego. Aby zaoszczędzić czas w tym miejscu proponujemy wjechać naziemną kolejką Funicolare ze stacji umiejscowionej przy bramie Porta S. Alessandro. Aby znaleźć się na samym szczycie po wyjściu z kolejki trzeba jeszcze kawałek podejść mijając ruiny zamku. Na powrót proponujemy spacer.

Dla praktycznych

Jak dolecieć do Bergamo?

Loty z Polski do Bergamo oferuje zarówno Wizzair jak i Ryanair. Odbywają się  z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Łodzi i Modlina. Bardzo często można znaleźć lot w dobrej cenie. Najczęściej waha się ona od 29 do 99 zł. W Bergamo najprawdopodobniej wylądujecie także lecąc do Mediolanu, do którego można z lotniska pojechać autobusem (50 km, 5 euro).

Jak dostać się z lotniska w Bergamo do centrum miasta?

Lotnisko w Bergamo jest położone zaledwie pięć kilometrów od swojego centrum. Aby się tam tanio dostać warto skorzystać z autobusu, który jedzie na stację kolejową, centrum miasta i najpiękniejsze zabytkowe Cita Alta, gdzie kończy swój kurs. Od razu wiadomo, że to tam. Koszt biletu autobusowego to 2.30 euro, a czas dojazdu to ok.15-20 minut.

Gdzie zostawić bagaż w Bergamo?

W Bergamo znajduje się automatyczna przechowalnia bagażu. Możecie zostawić go tam w okolicy dworca kolejowego w Urban Center. Pozostawienie dużego bagażu kosztuje tam 4 euro, a małego 3.

Jak poruszać się po Bergamo?

Miasto najlepiej smakuje pieszo. Spacerując warto powchodzić w różne uliczki i podejrzeć jak Włosi świętują życie. Wiele ciekawych miejsc leży w Bergamo blisko siebie, więc spacer nie jest szczególnie męczący czy uciążliwy. Jeśli chcecie jednak podjechać do górnego miasta, albo wrócić z niego inaczej niż piechotą najlepiej skorzystać z kolejki Funicolare  (jest to też fajna atrakcja). Kolejka jest również bardzo pomocna przy zwiedzaniu Wzgórza.

Na dziś to już tyle. Darzmy bardzo dużym sentymentem Bergamo i z pewnością jeśli trafi nam się przesiadka w tym miejscu odwiedzimy je ponownie. W końcu Bergamo to idealne miejsce na kilkugodzinny spacer. Nie pogniewalibyśmy się jakby przerodził się w kilkudniową eksplorację.

To miasto pięknych widoków, niesamowitej architektury, zapachu wszechobecnej roślinności z nieturystycznym charakterem. Jeśli kochacie Włochy, kawę, pizzę, wino, zjawiskowe krajobrazy i architekturę śmiało możecie wybrać Bergamo na jeden lub dwa dni.A jeśli chcecie zobaczyć jak wyglądają jego uliczki i miasto z lotu ptaka zapraszamy na film, który przygotowaliśmy właśnie stamtąd. Jest już na YouTube.