Gdziekolwiek blog - tanie podróże na własną rękę
Instagram - tanie podróże na własną rękę.
Facebook - tanie podróże na własną rękę.
Youtube-  tanie podróże na własną rękę.
Pinterest - tanie podróże na własną rękę.

gdziekolwiek blog

Macedonia - Zatoka Kości
05 października 2022

Organizacja taniej podróży do Macedonii

Macedonia. Nasza pierwsza myśl dotycząca tego kraju była dość nijaka. Nie kojarzyliśmy, żeby ktoś tam podróżował, mało mówiło się w naszym otoczeniu o tym kierunku, w głowie było tylko hasło Bałkany. O jak bardzo to się zmieniło! Teraz na hasło Macedonia mamy w głowach pełno myśli: tani kierunek, fantastyczny odpoczynek, niezwykła natura i sympatyczni ludzie. Skopje pełne kontrastów, niezwykle relaksujące i ogromne Jezioro Ochrydzkie i  zjawiskowy Kanion Matka. Ten kraj ma bardzo dużo do zaoferowania, a my postanowiliśmy z tego skorzystać.

Lot z Polski do Macedonii

Być może mniejsza popularność Macedonii w Polsce wynika z tego, że nie latają tam bezpośrednio tanie linie lotnicze. Żeby dostać się do tego kraju bez przesiadek należy wybrać Polskie Linie Lotnicze Lot. Bilety w Locie nie należą do najtańszych, ale często można trafić na promocję. My skorzystaliśmy z tzw. taniej środy w LOT. Sprawdziliśmy ceny biletów dzień wcześniej, we wtorek, były bardzo drogie, kosztowały 2500 zł w obie strony za osobę, podczas taniej środy udało nam się je kupić za 250 zł w jedną stronę za osobę. Warto polować na takie okazje, aktualnie tania środa jest co tydzień.

Miejsca warte odwiedzenia

Podróż po Macedonii proponujemy podzielić na dwie części, na Skopie i okolice i Ochrydę. Przylatując na lotnisko w Skopje warto zatrzymać się tam na chwilę. Proponujemy zostać dwie doby i jedną poświęcić na zwiedzanie miasta (w szczególności Starego Miasta), a drugą na Kanion Matka oddalony od Skopje o 15 kilometrów. W kolejnej części wyprawy proponujemy udać się nad przepiękne i największe w Europie jezioro – Ochrydzkie. Nie zrażajcie się brakiem morza w Macedonii, to jezioro w zupełności wystarcza. Więcej informacji o tym co warto zobaczyć w Macedonii znajdziecie w następnym poście, a poniżej przeczytacie o kwestiach organizacyjnych podróży.

 

Transport

Transport publiczny w Macedonii pozwala na zorganizowanie podróży bez wypożyczania samochodu. Lokalnymi autobusami spokojnie dojedziemy z lotniska do centrum miasta, będziemy poruszać się po mieście, dotrzemy do Kanionu Matka a także przejedziemy przez kraj docierając do Ochrydy. Bazą wypadową do kierunków poza miastowych jest Dworzec Autobusowy w Skopje. Może nie wygląda szczególnie elegancko… ale funkcjonuje, czyli spełnia swój cel. I to jest najważniejsze.

Z lotniska do centrum Skopje

Trasę z lotniska do centrum stolicy bez problemu pokonacie autobusem linii Vardar Express. To około 20 kilometrów, które pokonacie w około 30 minut w cenie około 12zł. Bilet na autobus kupicie w punkcie z napisem Vardar Express (obok kantora) na lotnisku, nie możliwości zakupu biletu u kierowcy. W mieście Vardar ma sporo przystanków, jeśli potrzebujecie znaleźć się w samym centrum (blisko wielu miejsc noclegowych) najlepiej wysiąść przy hotelu „Holiday Inn” , który znajduje się w niedalekiej okolicy od Starego Miasta. Jeśli potrzebujecie się przesiąść możecie też wysiąść przy dworcu autobusowym.

Aktualny rozkład autobusu znajdziecie na oficjalnej stronie lotniska: https://skp.airports.com.mk/en-EN/bus/page/bus

 

 

Ze Skopje do Kanionu Matka

Kanion Matka to sztuczne jezioro położone wśród gór i kamienistych szlaków. Oprócz całego kanionu dobre wrażenie robi także sporych rozmiarów zapora wodna położona na wejściu do Kanionu. Okolica Matki jest niezwykle malownicza, a samo miejsce pozwala na dość krótki trekking. Jeśli jesteście miłośnikami natury jest to miejsce totalnie dla Was. W Kanionie przyroda zalewa nas z każdej strony, a jej kolory są niepowtarzalne.

Z dworca autobusowego w Skopje do Kanionu Matka dojedziecie miejskim autobusem numer 60, zapłacicie za niego 50 MKD w jedną stronę za osobę kupując go bezpośrednio na dworcu. Przystanek Kanion Matka jest ostatnim, nie przegapicie go.

 

 

Ze Skopje do Ochrydy

Z dworca autobusowego w Skopje do Ochrydy odjazdy busów odbywają się co godzinę, koszt to około 45zł za osobę w jedną stronę, a czas jazdy to 3 godziny. Bilet kupicie na dworcu. Mimo dużej odległości to niezwykła trasa i warto ją pokonać. Z okien autobusu roztaczają się nieziemskie widoki, bowiem droga wiedzie przez przepiękne góry i serpentyny. My o początkowej autobusowej niewygodzie zapomnieliśmy bardzo szybko, jak tylko autobus wjechał w góry, pokonując je serpentynami nasze głowy były nakierowany tylko i wyłącznie na widoki, ta trasa jest nieziemska.

 

 

Noclegi

Zdecydowanym plusem noclegów w Macedonii są ceny. Bardzo często za kilkanaście złotych za dobę można na miejscu znaleźć czyste i wygodne apartamenty (kuchnia, pokój, łazienka, a często i sypialnia). Jakość naszych noclegów i gościnność właścicieli nas niezwykle pozytywnie zaskoczyła, w Skopje spaliśmy trzy noce i mieliśmy ładny apartament. Nocleg w Ochrydzie, w którym spędziliśmy tydzień był jeszcze bardziej fantastyczny i serdecznie go polecamy. Właściciele mają swoją winiarnie i na powitaniu czeka na Was miła niespodzianka.  Oba apartamenty były tanie i w fantastycznej lokalizacji. W Skopje polecamy mieszkać w okolicy głównego placu skąd bez problemu dojdziecie pieszo na Stare Miasto, nad rzekę i na dworzec autobusowy. W Ochrydzie mieszkaliśmy w samym sercu Starego Miasta, przy antycznym teatrze i nie zamienilibyśmy tej lokalizacji na żadną inną, blisko nad jezioro, na wzgórza, a przy okazji mimo położenia na Starym Mieście okolica jest spokojna ( miejsce nie jest przy najpopularniejszej ulicy ze sklepikami – to tam jest największy ruch).

Poniżej znajdziecie linki do noclegów:

Skopje https://www.booking.com/hotel/mk/city-centre-loft.pl.html?aid=304142 (255zł/3noce/dwie osoby).

Ochryda https://www.booking.com/hotel/mk/old-city-house.pl.html?aid=304142 (650zł/7nocy/dwie osoby).

Restauracje

Jedzenie w restauracjach w Macedonii jest tanie, a porcje bardzo duże. Za pełną kolację z napojami dla dwóch osób zwykle płaciliśmy od 20-30 złotych wybierając dwa dania główne, sałatkę, dodatek np. frytki z sirene i chleb.

To o czym warto pamiętać to ilość zamawianych dodatków, w menu bardzo często nie są wymienione przy daniu głównym a zwykle i tak się w nim znajdują. Przed zamówieniem warto więc zapytać czy do wybranej przez Was pozycji jest konieczny jakiś dodatek. Chleb zwykle, niezależnie od tego co zamówicie pojawia się na stole.

Knajpki, które polecamy to miejsca, w którym stołowali się mieszkańcy Skopje i Ochrydy. Widać było, że lubią świętować przy lokalnym jedzeniu i piwku, a po relacjach z właścicielami można było poznać, że są stałymi bywalcami tych miejsc. Same restauracje nie są wykwintne, ale są bardzo prawdziwe pełne serdeczności.Te, które nam się spodobały i serwują kuchnię macedońską to:

Viva Ksantica – Ochryda: https://goo.gl/maps/TNTfby3bWR5ADWUu6

Boem – Ochryda: https://goo.gl/maps/5xTbeerwHzh9vP2U6

Kaj Serdarot – Skopje: https://goo.gl/maps/csCqNaKrcLXSSAS29

Kaj Cico – Skopje https://goo.gl/maps/WBEJVsh9cXV3B34j9

 

 

Koszt podróży do Macedonii:

Lot: 500zł w obie strony za osobę.

11 noclegów w apartamentach we wrześniu: 453 zł za osobę.

Dojazdy z i na lotnisko oraz do Ochrydy i z Ochrydy do Skopje: 114 zł za osobę.

Całkowity koszt: 1067 zł za osobę za 10 dni (loty, noclegi, przejazdy).

Czekamy na wizzaira latającego do Macedonii, gdyby lot kosztował klasyczne 49zł pobyt w tym kraju byłaby czystą przyjemnością i budżetowym planem.

O tym czy warto odwiedzić Macedonię musicie zdecydować sami, my serdecznie do tego zachęcamy, o czym więcej opowiemy w kolejnym poście dotyczącym planu zwiedzania Macedonii. A już dzisiaj zapraszamy do obejrzenia filmu przedstawiającego ten kraj naszymi oczami. Zapraszamy.

 

gdziekolwiekblog

Instagram - gdziekolwiek blog - tanie podróże na własną rękę
Youtube - gdziekolwiek blog - tanie podróże na własną rękę
Pinterest - gdziekolwiek blog - tanie podróże na własną rękę
Facebook - gdziekolwiek blog - tanie podróże na własną rękę

Wszelkie prawa zastrzeżone ©