22 marca 2023

Ryga i okolice na weekend 

Często mówimy, że kierunek naszej podróży wyznacza tani lot – tak było i w tym przypadku.

Jeśli szukacie taniego lotu na jeden dzień, weekend czy kilka dni koniecznie sprawdźcie Rygę.

 Z naszych obserwacji wynika, że tanie loty do Rygi można złapać prawie zawsze. W dodatku warto, bo w Rydze jest co robić! Tam idealnie klasyczna, stara, przepiękna architektura łączy się z industrialem, a dodatkowo możliwością spędzenia dnia na plaży. Duża różnorodność, którą oferuje Ryga powoduje, że nie będziecie się tam nudzić, a jeśli spędzacie na miejscu dwa lub trzy dni to z pewnością odwiedzicie najważniejsze punkty miasta.

Sami zobaczcie jak tam pięknie:

Lot do Rygi 

Tak jak już wspomnieliśmy tanie loty do Rygi znajdziecie bardzo często. Za każdym razem kiedy na naszym Instagramie publikujemy propozycję tanich lotów na kolejny miesiąc łapiemy się na tym, że Ryga w tym zestawieniu jest zawsze. Możecie polecieć tam z Warszawy Chopina, Gdańska czy Krakowa liniami Ryanair. Najczęściej już od 49 złotych – a czasami i za 29zł macie możliwość znaleźć się na Łotwie.

My za lot w obie strony zapłaciliśmy: 58 zł za osobę kupując go bezpośrednio w aplikacji Ryanair. Pamiętajcie, żeby unikać kupowania u pośredników, o tym jak znajdować tanie loty możecie przeczytać tutaj: Jak znajdować tanie loty?

Zaoszczędzenie na locie do Rygi zdecydowanie pomaga w nazwaniu tego wypadu tanią podróżą.

Z lotniska w Rydze dojedziecie do centrum autobusem numer 22 wysiadając na przystanku Novembra krastmala albo Autoosta. Bilet kupicie w biletomacie na przystanku lotniskowym za około 1,5 euro.

Nocleg, jedzenie i ceny w Rydze

Ceny w Rydze są wyższe niż w Polsce, a jedzenie w restauracjach jest kosztowne (średnia w ocenach restauracja to za podstawowe dania dla jednej osoby ceny powyżej 100zł).

Jeśli podróż ma być tania sytuację może uratować sieć restauracji LIDO, które znajdziecie w Rydze z tradycyjną, dobrą kuchnią. Widać, że stołują się tam mieszkańcy miasta, a lokalizacji tego miejsca jest wiele. 

Tanie noclegi w Rydze to często hostele, nam udało się jednak złapać pokój dwuosobowy w hotelu, w bardzo dobrej lokalizacji (okolice dworca kolejowego) w cenie 100 zł za noc za osobę. Pamiętajcie, jeśli lecicie gdzieś na jeden lub kilka dni szukajcie noclegu blisko miejsc, które planujecie zobaczyć. Sprawdźcie wcześniej na mapie, gdzie znajdują się miejsca, które Was interesują i celujcie z noclegiem gdzieś pomiędzy nimi. Dzięki temu zaoszczędzicie cenny czas na dojazdach do wyznaczonych celów. W Rydze takim miejscem mogą być właśnie okolice dworca kolejowego - we wszystkie miejsca, które nas interesowały doszliśmy stamtąd pieszo, a możliwość posiadania dworca w pobliżu dodatkowo przyspieszyła podróż poza Rygę, o której poniżej. 

Miejsce znajdziecie tutaj: LINK DO SPANIA

Dzięki znalezieniu odpowiedniego noclegu i ominięciu restauracji wyskok na weekend do Rygi zdecydowanie się opłaca :) Jeśli ceny nie mają dla Was aż takiego znaczenia tym bardziej warto odwiedzić to miejsce.

Co zobaczyć w Rydze?

Stare Miasto nad rzeką Dźwiną

Ryga zdecydowanie słynie ze swojej Starówki, to sieć uliczek pomiędzy którymi znajdują się przepiękne kamienice, kościoły, place i katedry. Wszystko wije się wzdłuż rzeki Dźwiny, nad którą można również spędzić przyjemnie czas w parkach, na okolicznej plaży czy na ławeczkach ustawionych  wzdłuż brzegu. Na lotnisku możecie bezpłatnie zaopatrzyć się w papierową mapę centrum miasta i według niej proponujemy podążać – starówki to klasycznie spacerowanie i snucie się w uliczkach, pięknych uliczkach!

Hale Targowe w Rydze – Targowisko Centralne

Targ z 1930 roku, wpisany na listę zabytków UNESCO mieści się w starych hangarach, gdzie dawniej przechowywano sterowce. Znajduje się w pobliżu dworca kolejowego i rzeki Dźwiny. Będąc w centrum Rygi zdecydowanie warto zajrzeć w to miejsce poznając przeróżne łotewskie produkty spożywcze i nie tylko. Miejsce w szczególności słynie z kiszonek, których znajdziecie tam mnóóóóóstwo.

 

Ryga alternatywnie

Jako fani murali, industrialnych miejscówek i eklektyzmu w pubach zostaliśmy przyciągnięci do Tallinas Ielas Kvartals.

To miejsce, w którym znajdziecie wiele klubów, pubów w jednym miejscu w ciekawej i oryginalnej przestrzeni na powietrzu. Na miejscu grają nawet house i dobrą elektronikę – o co nie zawsze łatwo w podróży 😊.

Jeśli nie macie ochoty na imprezę, a szukacie street artu w Rydze – to również dobry adres.

Tutaj facebook tego miejsca: Offowo w Rydze .

Jurmała nad Bałtykiem

Będąc w Rydze warto odwiedzić oddaloną o około 30 kilometrów od niej Jurmałę. To nadmorska miejscowość z piękną szeroką plażą i ładnym deptakiem. Zdecydowanie przypomina nasze, polskie nadbałtyckie miejscowości. Oprócz natury, w okolicach plaży znajdują się bardzo ładne pod względem architektury domy. Na deptaku znajdziecie sklep i kilka restauracji.

Do Jurmały dojedziecie z Rygi bezpośrednio pociągiem wysiadając na stacji Majori. Bilet kupicie na dworcu w kasie biletowej lub automacie, w cenie około 10zł.

 

Podsumowując, Ryga to idealne miejsce na połączenie aktywnego zwiedzania z odpoczynkiem. Znajdziecie tam malownicze Stare Miasto położone w pięknej okolicy nad rzeką, ciekawy targ położony w halach targowych, który pozwoli Wam poznać Łotwę. Odpoczynku zaznacie na plaży nad Bałtykiem, a rozrywką będzie też sam przejazd do nadmorskich miejscowości starym pociągiem. Jeśli pytacie czy warto – zdecydowanie tak, polecamy.

Gdziekolwiek blog - tanie podróże na własną rękę
Instagram - tanie podróże na własną rękę.
Facebook - tanie podróże na własną rękę.
Youtube-  tanie podróże na własną rękę.
Pinterest - tanie podróże na własną rękę.

gdziekolwiek blog

gdziekolwiekblog

Instagram - gdziekolwiek blog - tanie podróże na własną rękę
Youtube - gdziekolwiek blog - tanie podróże na własną rękę
Pinterest - gdziekolwiek blog - tanie podróże na własną rękę
Facebook - gdziekolwiek blog - tanie podróże na własną rękę

Wszelkie prawa zastrzeżone ©