gdziekolwiekblog

Instagram - gdziekolwiek blog - tanie podróże na własną rękę
Youtube - gdziekolwiek blog - tanie podróże na własną rękę
Pinterest - gdziekolwiek blog - tanie podróże na własną rękę
Facebook - gdziekolwiek blog - tanie podróże na własną rękę

Wszelkie prawa zastrzeżone ©

Gdziekolwiek blog - tanie podróże na własną rękę
Instagram - tanie podróże na własną rękę.
Facebook - tanie podróże na własną rękę.
Youtube-  tanie podróże na własną rękę.
Pinterest - tanie podróże na własną rękę.

gdziekolwiek blog

Organizacja tanich podróży
17 marca 2019

Subiektywny przewodnik po Lwowie

 

Zawsze kiedy wyruszamy w nowe miejsce jeszcze przed wyjazdem rozpoczynamy od rozeznania co ciekawego według autorów przewodników ma ono do zaoferowania. Początkowy plan na miejscu najczęściej ulega jednak modyfikacjom, bo czasami warto zboczyć z trasy i pójść za czymś, co przyciąga naszą uwagę.

Opera

Jeden z najbardziej charakterystycznych budynków Lwowa piękny zarówno pod względem architektonicznym jak i artystycznym. Do dzisiaj można podziwiać tutaj spektakle operowe, w przerwach od spektakli możliwe jest zwiedzenie samego budynku, a także prób aktorów przygotowujących się do zbliżających się operetek, na które akurat trafiliśmy i polecamy.

My operę zwiedzaliśmy wyłącznie pod kątem architektonicznym i wbrew naszym niewygórowanym oczekiwaniom wywarła na nas ogromne wrażenie. Idealnie dopasowane detale i obrazy tworzyły spójną całość, szklany sufit dodawał budynkowi charakteru, a zdobione balkony i miejsce dla widowni, która mieści ok.1000 osób wydawały się być niezwykłe.

Spędziliśmy w tym miejscu ponad godzinę plącząc się po piętrach, salach i korytarzach w renesansowo-barokowej stylistyce.

Dla praktycznych

Jeśli chcecie zwiedzić operę nie wchodząc na spektakl jest to możliwe od wtorku do piątku między 14:00 a 15:00 i kosztuje 30 UAH (czyli ok. 4,40 zł). Bilety można kupić bezpośrednio przed zwiedzaniem, lecz jeśli nie macie ochoty stać w kolejkach możecie zrobić to w kasie biletowej, która jest czynna już od godziny 10:00.

 

 

Pchli targ przy ulicy Łesi Ukraiński 

Bardzo blisko Opery znajduje się pchli targ, na którym mieszkańcy Lwowa wystawiają różne przedmioty na sprzedaż. Na targu możemy kupić, albo podziwiać: ramy do obrazów; obrazy lokalnych artystów; biżuterię; ręcznie tkane materiały, obrusy, serwetki, skarpety, stroje ludowe; czy też obrazki religijne. Szczególnie interesujące były stoiska ze starymi książkami(również polskimi), aparatami fotograficznymi i dokumentami.

Stare lwowskie miasto i rynek

Główny plac Starego Miasta wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO otoczony czterdziestoma czterema kamieniczkami z każdej strony rynku. Jest to miejsce, w którym możemy podziwiać wiele stylów architektonicznych na raz, bowiem każda z kamieniczek jest inna, ma odrębną historię, styl i czas, w którym powstała. Mimo braku spójności stylistycznej między nimi wszystkie razem tworzą niesamowity, przytulny klimat miasta, w którym chce się spędzić kilka dni spacerując właśnie po rynku, czy też wąskich uliczkach odchodzących od niego.

Co ciekawe, na rynku we Lwowie znajduje się jedna z bardziej charakterystycznych kamienic w Europie tzw. czarna kamienica. Niestety podczas naszego pobytu była w remoncie nad czym bardzo ubolewamy, ponieważ nie udało nam się zobaczyć jej w całej okazałości.  Przy następnej okazji na pewno zwrócimy na nią uwagę ponownie, a jeśli Wy będziecie we Lwowie wypatrujcie jej, podobno jest piękna.

Ponieważ jesteśmy miłośnikami krzątania się w wąskich uliczkach odchodzących od głównych placów i poszukiwania w nich „perełek” architektury, czy też street art’u spacer dookoła lwowskiego rynku zajął nam sporo czasu. Lwów jest do tego wprost stworzony i bardzo klimatyczny.

Wieża Ratuszowa   

Będąc w różnych miejscach zawsze lubimy spoglądać na miasto z kliku perspektyw: Tej turystycznej odwiedzając najważniejsze punkty, tej bardziej lokalnej szwendając się zwykłymi uliczkami, czy też tej najbardziej zapierającej nam dech w piersiach czyli wysokiej. We Lwowie, żeby zobaczyć miasto z góry mamy kilka możliwości. Jedną z nich jest wdrapanie się na szczyt Wieży Ratuszowej położonej w samym centrum lwowskiego rynku.

Z góry można podziwiać panoramę całego miasta, ale też dachy kamieniczek znajdujących się na rynku, które z tej perspektywie wyglądają jak małe domeczki, a ich kolory dodają im uroku. Nie wiem jak Wy, ale my bardzo lubimy stanąć na uboczu i poprzyglądać się rdzennym mieszkańcom, którzy przechadzają się po uliczkach, często gdzieś pędzą, albo coś sprzedają. Najczęściej skłania to do wielu refleksji i nadaje miejscu, które oglądamy „ludzkiego” charakteru. Lwów pod tym względem jest jednym z ciekawszych miejsc.

Dla praktycznych

Wstęp na wieżę ratuszową kosztuje 15 UAH (czyli ok. 2.20zł) i jest możliwy w sezonie(maj-wrzesień) od 9:00-21:00, natomiast poza sezonem(październik-kwiecień) od 9:00-18:00.

 

 

 

Kopiec Unii Lubelskiej i Wysoki Zamek

Kolejnym miejscem, dzięki któremu możemy oglądać Lwów z wysoka jest jak sama nazwa wskazuje Wysoki Zamek. Miejsce to jest najwyższym wzniesieniem Lwowa (413m.n.p.m) znajdującym się u podnóża Kopca Unii Lubelskiej, gdzie obecnie znajdują się jedynie ruiny lwowskiego zamku. Spacer z rynku na wzgórze zajmuje około 15-20 minut i jest dobrą alternatywą jeśli chcemy podziwiać zachód słońca i Lwów nocą. Sprawdziliśmy, widoki są nieziemskie, a spacer na górę bardzo przyjemny.

 

 

Z pewnością we Lwowie jest jeszcze więcej uliczek i miejsc, w których można się w nieskończoność szwendać. My poleciliśmy Wam te miejsca, które najbardziej nam się podobały. Przygotowaliśmy również film, więc proponujemy, spójrzcie na Lwów z naszej perspektywy. Mamy nadzieję, że Wam się spodoba.