gdziekolwiekblog

Instagram - gdziekolwiek blog - tanie podróże na własną rękę
Youtube - gdziekolwiek blog - tanie podróże na własną rękę
Pinterest - gdziekolwiek blog - tanie podróże na własną rękę
Facebook - gdziekolwiek blog - tanie podróże na własną rękę

Wszelkie prawa zastrzeżone ©

Gdziekolwiek blog - tanie podróże na własną rękę
Instagram - tanie podróże na własną rękę.
Facebook - tanie podróże na własną rękę.
Youtube-  tanie podróże na własną rękę.
Pinterest - tanie podróże na własną rękę.

gdziekolwiek blog

Organizacja taniej podróży
01 marca 2020

Organizacja naszych podróży w 10 krokach

Krok 1: Wiedza o różnych krajach.

W decyzji o wybraniu się gdziekolwiek znacznie pomaga nam wiedza, którą zdobywamy czytając o różnych miejscach na świecie, a także oglądając dokumenty i filmy związane z podróżami. Informacje zawarte w przewodnikach, książkach, biografiach i dokumentach dają nam szerszy pogląd na świat i pozwalają mniej więcej przewidzieć jak kosztowna będzie podróż w dane miejsce, a także jak należy być przygotowanym jadąc w określony kierunek. Dzięki tzw. wiedzy o różnych krajach możemy szybko podjąć decyzję czy decydujemy się na zakup danego lotu (jeśli będziemy się długo zastanawiać najprawdopodobniej cena się zwiększy) czy też odkładamy ten kierunek na później ze względu na np. koszta, pogodę, wymagania, czy chociażby długość podróży.

Krok 2: Znalezienie taniego lotu (poszukiwania w trybie incognito).

Mimo, że mamy kilka miejsc, które chcielibyśmy odwiedzić nigdy nie szukamy biletów w te konkretne miejsca. Codziennie korzystamy z czeskiej wyszukiwarki www.azair.cz zaznaczając opcję „zabierz mnie gdziekolwiek” w terminie, który nas interesuje (najczęściej na minimum dwa miesiące do przodu). Dzięki tym poszukiwaniom mamy pogląd na to jak kształtują się ceny, a także możemy łatwo zdecydować się na najtańsze destynacje, ponieważ strona szereguje loty rosnąco jeśli chodzi o cenę.

Po wyszukaniu lotu na wspomnianej stronie koniecznie w trybie incognito w google przenosimy się na stronę internetową wybranego przewoźnika najczęściej wizzair, albo ryanair wyszukujemy znaleziony wcześniej lot, sprawdzamy czy cena się zgadza, a także jak kształtują się ceny w trochę późniejszych i wcześniejszych terminach (czasami można znaleźć coś jeszcze taniej).

Z tego kroku najważniejszym do zapamiętania jest jednak adres strony www.azair.cz , to nasza podróżnicza biblia. 

Wiele pomysłów na tanie podróże znajdujemy także na stronach takich jak: www.fly4free.pl, pintrip.pl, lastminuter.pl, Latamy po świecie - Tanie podróże (grupa na fb), tanie-loty.com.pl, biletyczarterowe.r.pl.

 

Krok 3: Zorientowanie się w cenach noclegów w danym miejscu.

Dla nas cena wyznacza kierunek, stad też najczęściej decyzja o wyjeździe pada w momencie kiedy wiemy ile zapłacimy za tzw. kombo lot i hotel. Dlatego ważnym momentem przed zakupem biletu jest orientacyjne sprawdzenie cen, od których zaczynają się noclegi w danym miejscu. Na tym etapie sprawdzamy wyłącznie przybliżone ceny noclegów bez uwzględniania dojazdów, lokalizacji i tego co jest w okolicy. Naszych noclegów szukamy głównie na stronie www.booking.com. Jeżeli cena za lot i hotel w danym mieście nam pasuje (mamy świadomość, że zawsze może się delikatnie zmienić na + albo -) decydujemy się na kolejny krok.

Krok 4: Zakup biletu na stronie przewoźnika.

Kiedy wszystkie trzy poprzednie kroki zostają spełnione (dzieje się to najczęściej w przeciągu kilku minut ;)) siadamy do zakupu biletu. Nawet jeśli o tanim locie dowiemy się za pośrednictwem innej strony niż oficjalna strona linii lotniczej bilet kupujemy bezpośrednio na stronie przewoźnika. W tym kroku bardzo ważnym jest zrobić to za jednym razem, tak żeby sesja na stronie internetowej przewoźnika nie wygasła. Czasami dzieje się tak, że po odświeżeniu uruchamiając nową sesję ceny są już inne, niestety wyższe.

Kupując bilet najważniejszym jest być cierpliwym i asertywnym. Tanie linie lotnicze kochają przeprowadzać nas przez różne „kruczki”, które proponują nam dodatkowe opcje. W każdym z tych miejsc (a jest ich naprawdę sporo) powinniśmy ładnie odpowiedzieć „nie” . To co będzie nam z tego potrzebne bardziej opłaca się kupić oddzielnie np. ubezpieczenie podróżne, o którym będziemy opowiadać w ostatnim kroku).

Warto wiedzieć, że od około roku zarówno Wizzair jak i Ryanair mają nową politykę bagażową. Teraz bezpłatnie pasażerowi przysługuje tylko jeden bagaż podręczny(mały plecaczek, albo torebka). Odmawiając we wszystkich dodatkowych opcjach zastanówcie się tylko nad jedną, a mianowicie bagażem, który chcecie wybrać. Jeżeli dacie radę podróżować z malutkim darmowym bagażem i dodatkowym małym bagażem podręcznym(mała walizka do 10kg albo plecak) to bardziej optymalnie będzie wykupić pierwszeństwo wejścia na pokład.

Uf, po tym kroku możecie już się cieszyć! Lecicie na wakacje. Co dalej?

Krok 5: Odnalezienie miasta, w którym jest lotnisko docelowe na mapach, zorientowanie się czy w okolicy są inne miasta, które chcielibyśmy zwiedzić.

Kiedy mamy już kupiony lot sprawdzamy czy może coś ciekawego oprócz samego miasta, do którego lecimy jest też w jego okolicy. Często zdarza się tak, że w pobliżu, albo kawałek dalej, gdzie nie ma problemów z dotarciem znajduje się coś co nas ciekawi i chcielibyśmy zobaczyć. Praktycznie za każdym razem znajdujemy chociaż jedno miejsce poza miastem, do którego lecimy gdzie spędzamy dzień, a czasem nawet kilka dni. Zdarza nam się też przemieszczać z miejsca na miejsce spędzając w różnych kątach pojedyncze noce, a następnie wracając do miejsca docelowego, z którego mamy lot.

Rozejrzyjcie się gdzie lecicie, bo może w okolicy jest coś o czym nie wiecie, a co może was zachwycić.

Krok 6: Poszukiwanie informacji o transporcie w danym kraju.

Kolejne kroki to już przygotowanie merytoryczne dotyczące konkretnie sposobów funkcjonowania w kraju. Dla nas bardzo ważnym jest ustalenie jak i czym będziemy się  przemieszczać po kraju, nawet jeśli planujemy wziąć tzw. stopa (warto wiedzieć jakie jest do tego podejście lokalnych mieszkańców w danym miejscu). Wcześniej ustalamy więc wstępny plan transportu z lotniska do hotelu i transportu do innych miast, które chcielibyśmy zobaczyć. W tym kroku wstępnie orientujemy się także w cenach komunikacji miejskiej i lokalnego Ubera, najczęściej jednak w większości chodzimy pieszo.

Krok 7: Wirtualny spacer po mieście na Street View.

Śmiejemy się, że street view pozwala nam podróżować z domu. Dla nas oczywiście nie jest to wystarczająca forma podróżowania, ale jest bardzo pomocna.

Dzięki temu sprawdzamy jaka lokalizacja najbardziej nam się podoba do spania, gdzie zrobić zakupy(zawsze szukamy dużych supermarketów, które najczęściej są tańsze), skąd odjeżdżają autobusy. Street view pomaga nam też zdecydować, które miejsce jest dla nas fajne na spacer, gdzie są dzikie plaże, łąki i odludzia, które tak bardzo lubimy.

Najśmieszniej jest jak już docieramy do miejsca docelowego i mówimy: „Patrz! Byłem tam na street view”.

Krok 8: Poszukiwanie ciekawych miejsc, które chcielibyśmy zobaczyć i stworzenie wstępnego planu podróży.

Każdy z nas ma w sobie dwie cechy, które z jednej strony się nienawidzą, a z drugiej strony ich połączenie daje fajne efekty. Są to spontaniczność i miłość do planowania. Wydawać by się mogło, że nie można tego połączyć, jednak nasze doświadczenie pokazuje, że niemożliwe nie istnieje.

Przed wyjazdem odzywa się nasza „planująca część” i przygotowujemy szkic tego, co chcielibyśmy robić podczas podróży, jakie miejsca zobaczyć i jak sprawić, że nasza podróż będzie bardziej alternatywna, podążająca za lokalnym klimatem.

Żeby ustalić plan korzystamy przede wszystkim z tradycyjnych papierowych przewodników, których jesteśmy wielkimi fanami, i w których zaznaczamy strony z najciekawszymi według nas miejscami.

Dodatkowo idąc w stronę technologii oglądamy filmy w serwisie YouTube z podróży (najczęściej są to filmy z drona, albo filmy w 4K, gdzie więcej natury i muzyki, a mniej opowiadania co i jak). Czytamy też blogi podróżnicze (mamy swoje ulubione, ale korzystamy także z przypadkowych wpisując w wyszukiwarkę nazwę miejsca, które nas interesuje z dopiskiem „alternatywnie”). Poza blogami na bieżąco śledzimy forum Fly4free, gdzie podróżnicy dzielą się swoimi przygodami i radami z miejsc, które odwiedzili. Jak już wcześniej wspomnieliśmy spacerujemy też na street view i śledzimy ciekawe miejsca na mapach google (najczęściej są to zielone miejsca na mapach, czyli parki i rezerwaty przyrody). Przy szukaniu ciekawych miejsc do obejrzenia zastanawiamy się też jak dojechać z jednego miejsca w drugie, staramy się więc rozpisać miejsca w kolejności od tych położonych blisko siebie do tych dalej. Wtedy też sprawdzamy rozkłady na oficjalnych stronach komunikacji miejskiej i pociągów w danym mieście. Na podstawie rozkładów tworzymy mapkę skąd najłatwiej dokąd dojechać, albo dojść i jak z każdego miejsca łatwo wrócić do hotelu.

Z rzeczy, które również obserwujemy to… gazetki promocyjne supermarketów znalezionych na street view. Dzięki temu mniej więcej wiemy na jakie ceny się przygotować.

To wszystko pomaga nam stworzyć plan tego co chcemy oglądać. Portale te i przewodniki najczęściej jednak pokazują kraj od tej turystycznej strony, więc tutaj wchodzi w grę nasza… spontaniczność.

Będąc już w miejscu docelowym nie biegniemy odhaczając kolejne punkty z listy, tylko zatrzymujemy się, rozglądamy i chodzimy tam gdzie mamy ochotę, gdzie nam się podoba i w stronę, która nas zachwyci. Najbardziej lubimy miejsca, gdzie nie ma dużej ilości ludzi, punkty, z których widać panoramy miast, dzikie krajobrazy, wąskie uliczki prowadzące do starych miast i małe lokalne knajpki, w których siedzą mieszkańcy danego regionu.

Polecamy więc porządnie się przygotować, a później… dać się ponieść. 

Krok 9: Wybór miejsc noclegowych na podstawie pasującej nam lokalizacji i street view.

Kiedy już wydaje nam się, że wiemy co chcemy robić, oglądać, zwiedzać i gdzie spacerować w pobliżu do tych miejsc, albo jednego wybranego przez nas jako najważniejsze szukamy noclegu. Jeśli chodzi o nocleg, to tak jak już wspominaliśmy kilka razy nie mamy co do niego zbyt wielu wymagań. Lubimy mieć pokój tylko dla siebie i własną łazienkę, chociaż to drugie nie zawsze się udaje . Na noclegu wolimy zaoszczędzić, ponieważ najczęściej to właśnie w hotelu spędzamy najmniej czasu z całej podróży. Jeśli dowiemy się wcześniej, że w mieście nie ma supermarketów, a restauracje są drogie, albo cały kraj jest drogi to decydujemy się na zakup noclegu od razu ze śniadaniem w cenie. Najczęściej jest ono lokalne i jego wybór pozwala na sporą oszczędność w ciągu dnia.

Krok 10: Zakup ubezpieczenia podróżnego.

Jednym z ważniejszych kroków przed wyjazdem jest ubezpieczenie się. Jeśli podróżujemy po  Europie korzystamy z karty EKUZ, która oferuje bezpłatną opiekę medyczną na terenie Unii Europejskiej. Kartę można wyrobić bezpłatnie w swoim oddziale NFZ.

Jeśli wybieramy się gdzieś dalej korzystamy z internetowych porównywarek ofert ubezpieczeń podróżnych i decydujemy się na takie, które jest dla nas korzystne. Poza sobą lubimy też mieć ubezpieczony bagaż, zwróćcie więc również na niego uwagę . Nie martwcie się jednak, najczęściej ceny ubezpieczeń nie są wysokie, jeśli jedziecie gdzieś na kilka dni.