gdziekolwiekblog

Instagram - gdziekolwiek blog - tanie podróże na własną rękę
Youtube - gdziekolwiek blog - tanie podróże na własną rękę
Pinterest - gdziekolwiek blog - tanie podróże na własną rękę
Facebook - gdziekolwiek blog - tanie podróże na własną rękę

Wszelkie prawa zastrzeżone ©

Gdziekolwiek blog - tanie podróże na własną rękę
Instagram - tanie podróże na własną rękę.
Facebook - tanie podróże na własną rękę.
Youtube-  tanie podróże na własną rękę.
Pinterest - tanie podróże na własną rękę.

gdziekolwiek blog

Złote zasady tanich podróży
24 marca 2019

Złote zasady tanich podróży. Część 2: Poszukiwanie hotelu, transportu i poznawanie okolicy

W ubiegłym tygodniu przedstawiliśmy złote zasady tanich podróży dotyczące wyboru kierunku i terminu podróży. Dzisiaj przedstawiamy wam drugą część z tej serii.

 

Poszukiwanie hotelu, transportu i poznawanie okolicy

 

1. Znajdź hotel w centrum miasta, lub blisko miejsc, które planujesz zobaczyć.

Często hotel lub hostel w centrum miasta lub blisko miejsc najbardziej atrakcyjnych pod względem turystycznym jest o droższy. Warto jednak zastanowić się nad jego wyborem, bowiem w większości przypadków wybór takiego miejsca pobytu pozwoli nam uniknąć jakichkolwiek opłat za komunikację miejską, które nierzadko są wysokie. Hotel w pobliżu tego, co chcemy zobaczyć jest więc świetną opcją i wbrew pozorom ekonomiczniejszą. Jeśli planujecie natomiast zobaczyć miejsca, które są od siebie bardziej oddalone lub rozstrzelone po całym mieście warto wcześniej zaznaczyć je sobie na mapie, a następnie znaleźć najbardziej korzystne miejsce hotelu w podobnej odległości do każdego z nich. 

2. Przed wyjazdem sprawdź jaki środek transportu w danym miejscu jest najtańszy.

Planowanie przemieszczania się w miejscu, do którego się wybieramy warto rozpocząć od sprawdzenia jaki środek transportu w danym kraju/mieście jest dla nas najkorzystniejszy. Być może chcemy wybrać ten najtańszy, albo taki, który zaoszczędzi sporo naszego czasu, warto sprawdzić to wcześniej i dopasować do planu podróży.

3. Taxi zamień na Ubera.

W wielu miejscach na świecie popularny jest Uber i najczęściej tam jest również tańszy niż taksówki. Pomocny zdaje się być również w miastach, w których „targowanie się” jest na porządku dziennym. Tym transportem za konkretnie podaną wcześniej cenę dojedziemy do celu.

4. Miejsce, do którego się wybierasz odwiedź wcześniej na „Street view”.

Spacer po „Street view” może nam wiele ułatwić. Po pierwsze dzięki tzw. wcześniejszej wizji lokalnej terenu możemy uniknąć błądzenia w poszukiwaniu naszego hotelu np. w sytuacji kiedy nie jest dobrze oznakowany, albo przylatujemy po zmroku. Po drugie dzięki spacerowi po okolicy możemy wzrokowo poznać okolicę, żeby łatwiej odnaleźć się w niej na miejscu, również w sytuacjach kiedy nawigacja w telefonie zawiedzie, a papierową mapę zmoczy deszcz. Kolejny plusem jest możliwość zidentyfikowania w okolicy sklepów i supermarketów.

5. Sprawdź, czy w okolicy Twojego hotelu są supermarkety. Zapisz adresy najbliższych.

Supermarkety w miejscach naszych podróży są niezwykle pomocne, aby te stały się tańsze. Mitem jest, że w supermarketach nie dostaniemy produktów lokalnych, można je tam znaleźć i to w okazyjnej cenie. Warto więc tam zajrzeć, w ten sposób również możemy spróbować regionalnej kuchni nie zaglądając co wieczór do drogich restauracji.

  1. Kup przewodnik i zaznacz miejsca, które cię interesują.

Oczywiście, że warto zrobić wstępne rozeznanie w Internecie na blogach i forach internetowych. Lubimy i polecamy jednak dotrzeć do tradycyjnej formy planowania wyjazdów i zainwestowania w papierowy przewodnik i mapę. Nawet jeśli początkowo nie planujecie go używać uwierzcie, że może zdarzyć się coś, co sprawi, że skorzystacie z niego. Wstępny plan co robić na miejscu jest przydatny ponieważ warto mieć bazę i zarys całego wyjazdu, który na miejscu będziemy spontanicznie, według potrzeb i warunków otoczenia np. pogody modyfikować. Wstępny plan pozwoli nam jednak zaoszczędzić trochę czasu na ustalanie wszystkiego od początku, a wprowadzanie modyfikacji nie będzie już takie czasochłonne.

7. Poszukaj wcześniej tanich restauracji w okolicy

Jeśli chcemy tanio podróżować warto wcześniej sprawdzić ceny restauracji, w których planujemy zjeść. Tania podróż nie oznacza całkowitej rezygnacji z doświadczania lokalnej kuchni, ale żeby nadal była nisko kosztowa należy przygotować się wcześniej i dostosować miejsca, w których zjemy do zaplanowanego budżetu.

8. Jedz i kupuj tam gdzie robią to lokalni.

Jedzenie w lokalnych knajpkach najczęściej okazuje się tańsze niż w popularnych restauracjach w najbardziej turystycznych miejscach. Dodatkowo tam gdzie jedzą lokalni ludzie można zdecydowanie lepiej i bardziej doświadczyć smaków danego regionu, a także zjeść coś co najprawdopodobniej jest dobrej jakości. Jeśli lokalna ludność kupuje jedzenie na targach ulicznych spróbuj tego. To o wiele lepsze niż restauracje przygotowane tylko i wyłącznie pod turystów.

9. Zainwestuj w ubezpieczenie.

Ubezpieczenie w podróży to coś na czym nie należy oszczędzać. Warto wykupić je przed wyjazdem i mieć pewność, że w przypadku gdyby coś nam się stało spowoduje, że będziemy bezpieczni. Warto wiedzieć, że jeśli podróżujecie wyłącznie po Europie można zaopatrzyć się w EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), którą bezpłatnie wyrobicie w miejscu swojego zamieszkania. Karta jest ważna przez rok. Jeśli jej nie macie w Internecie znajdziecie wiele agencji ubezpieczeniowych oferujących ubezpieczenia na pojedyncze wyjazdy w dobrych cenach i na dobrych warunkach.

10. Wybierz opcję hotelu ze śniadaniami.

Mimo, że najczęściej jest to trochę droższa opcja warto zainwestować w hotel ze śniadaniami, bowiem to właśnie one zazwyczaj są w restauracjach najdroższe. Jeśli więc w pobliżu nie mamy supermarketu lub nie chcemy codziennie jeść śniadania w restauracji opcja hotelu ze śniadaniem jest dla nas zazwyczaj korzystniejsza cenowo.

Pakowanie się

1. Zmieść się w bagaż podręczny.

Zmieszczenie się w bagaż podręczny pozwala nam zaoszczędzić sporą sumę, którą możemy wydać na inne elementy podróży np. autobus z lotniska do centrum miasta. A mały bagaż naprawdę jest wystarczający. Trzeba tylko dokładnie przemyśleć co tak naprawdę potrzebujemy.

2. Pomyśl ile rzeczy potrzebujesz.

Uwierzcie nam, nawet w bardzo długą podróż nie potrzebujecie brać aż tylu rzeczy. Skoro i tak najprawdopodobniej na miejscu okaże się, że wcale tego nie potrzebowaliście naszykujcie już w domu wszystkie rzeczy, które chcecie zabrać ze sobą i wybierzcie te z nich, które są Wam naprawdę niezbędne.

3. Miej wcześniej przygotowaną listę rzeczy, które potrzebujesz zabrać.

Kiedy już będziecie wiedzieć, co chcecie ze sobą wziąć zróbcie listę, tak aby przed wyjściem z domu sprawdzić jeszcze raz czy na pewno wszystko co jest nam potrzebne spakowaliśmy.

4. Stwórz sobie małą apteczkę podróżną.

Oczywiście nie zakładamy, że leki będą nam potrzebne, ale wolimy dmuchać na zimne. Przygotowanie mikro apteczki i zabranie jej ze sobą pozwoli nam zaoszczędzić czas i pieniądze kiedy leki będą potrzebne. Dlaczego to takie ważne? Po prostu, na pustyni np. w Jordanii ciężko o aptekę J

5. Bierz małe buteleczki z kosmetykami, nawet jeśli planujesz wykupić bagaż rejestrowany.

Nawet wtedy, gdy planujecie wziąć większy bagaż niż podręczny warto zamiast dużych pojemności kosmetyków zabrać ze sobą te małe do 100ml, które są maksymalną pojemnością kiedy bierzemy bagaż podręczny (wtedy możemy wziąć ich max 1 litr). Pojemniki te nawet w dużej walizce zaoszczędzą sporo miejsca i przede wszystkim wagi, przecież każdy litr płynu to dodatkowy kilogram. Uwierzcie 100 ml kosmetyku to naprawdę dużo i na tydzień spokojnie wystarczy.

 

To by było na tyle. Mamy nadzieje, że skorzystacie z naszych rad ułatwiając swoje podróże, a przede wszystkim obniżając ich koszt. A Wy? Co robicie żeby wasze podróże były ekonomiczniejsze?